Välkommen till Kulan

Kulan är en mötesplats för pedagoger i förskola och skola och kulturlivet i Stockholms stad. Här presenteras ett rikt utbud av kulturaktiviteter för barn och unga. Utvalda aktiviteter är subventionerade och kan bokas med Kulanpremien, som ger 50 kr i rabatt per barn/elev och tillfälle.

Kulturombud och andra intresserade pedagoger i Stockholms stads förskolor och grundskolor och gymnasium är välkomna att bli bokare på Kulan. 


Om du vill boka en kulturaktivitet behöver du en bokningskod.

Gör så här: 
1. Mejla Kulansupporten och berätta vad du heter, din funktion och vilken förskola eller skola du vill boka åt. Adressen är support@kulturdirekt.se

2. Spara din fyrasiffriga bokningskod. Den kan du använda till fler bokningar i framtiden.

3. Sök fram den kulturaktivitet du vill boka här på utbudssidan. Kulan har två bokningssidor. En för bokningar med Kulanpremien och en för bokningar till ordinarie pris.

4. Klicka på bokningsknappen - Boka med Kulanpremien eller Boka till ordinarie pris - och öppna bokningsformuläret med din mejladress och din fyrasiffriga bokningskod.

5. Fyll i och skicka bokningsformuläret. Du skickar då en bokningsförfrågan till kulturproducenten, som bekräftar din bokning inom 14 dagar.

6. Aktiviteter som bokas med Kulanpremien ger 50 kr i rabatt per barn/elev och tillfälle. Rabatten erhålls på den faktura du får från kulturproducenten.

Behöver du hjälp när du bokar, mejla Kulansupporten support@kulturdirekt.se

Samordnare för förskolan

Bromma
Karin Persson-Gode, förskolestrateg: karin.persson-gode@stockholm.se 
Anna Magnfors, kultursekreterare: anna.magnfors@stockholm.se
 
Enskede-Årsta-Vantör
Caroline Teir, utredare: caroline.teir@stockholm.se

Farsta
Marie Ehrenbåge, kultursekreterare: marie.ehrenbage@stockholm.se

Hägersten-Liljeholmen 
Susanne Forss Gustafsson, utredare: susanne.forss-gustafsson@stockholm.se

Hässelby-Vällingby
Anna Magnfors, kultursekreterare: anna.magnfors@stockholm.se

Kungsholmen
Jelina Khoo, kultursamordnare: jelina.khoo@stockholm.se

Norrmalm
Susanne Carlberg, kultursarmordnare: susanne.carlberg@stockholm.se

Rinkeby-Kista
Ulrika Eriksson-Nilsfors, kultursekreterare: ulrika.eriksson-nilsfors@stockholm.se

Skarpnäck
Dharana Favilla, tf gruppchef, kultursamordnare: dharana.favilla@stockholm.se
Sara Ahlberg, kultursamordnare: sara.ahlberg@stockholm.se

Skärholmen
Annica Malmborg, pedagogisk utvecklingsledare: annica.malmborg@stockholm.se

Spånga-Tensta 
Susanne Lundström, kultursamordnare: susanne.lundstrom@stockholm.se

Södermalm
Agneta Forsberg, enhetschef förskola: agneta.forsberg@stockholm.se

Älvsjö
Madeleine Hagerth, utvecklingssekreterare: madeleine.hagerth@stockholm.se

Östermalm
Alice Ring, kultursekreterare (föräldraledig)
Jelina Khoo, kultursamordnare: jelina.khoo@stockholm.se                                                                            

Skriv ut Dela via mejl Dela via Twitter Dela via Facebook